Skeniranje obiteljskih fotografija – budućnost dijagnoze rijetkih bolesti
Znanstvenici sa Sveučilišta u Oxfordu razvili su revolucionaran program koji može prepoznati rizik oboljenja od genetskih bolesti pomoću skeniranja obiteljskih fotografija!
Većina rijetkih bolesti ima genetsku podlogu, a veliki postotak (30-40%) genetskih poremećaja povezuje se s abnormalnostima strukture lica.
Program su razvili znanstvenici Christoffer Nellaker i Andrew Zisserman i nazvali su ga ‘Clinical Face Phenotype Space.’ Program radi na principu skeniranja i analize obiteljskih fotografija koje se uspoređuju s bazom podataka koja sadrži fotografije osoba koje boluju od prepoznatog i dijagnosticiranog genetskog poremećaja.
Program je jedinstven po sposobnosti analize karakteristika lica osobe bez obzira na način poziranja na slici (smijeh, kreveljenje i sl.). Program je sposoban i usporediti lice djeteta s preminulim rođacima.
Testiranja programa su u tijeku, a do sada su znanstvenici napravili bazu podataka s fotografijama 1515 osoba koje su uspoređivali s 1363 fotografije osoba s dijagnosticiranim genetskim poremećajima. Dosadašnji rezultati su ohrabrujući.
Ovakva tehnologija mogla bi imati veliki utjecaj na medicinu i dijagnozu. Iz programa bi se mogla razviti aplikacija koja bi omogućavala doktorima da jednostavno fotografiraju pacijente i dijagnosticiraju rijetku bolest.
Izvor: http://www.orphan-drugs.org/2014/09/04/family-photo-scans-future-rare-disease-diagnosis/