Proračunska osnovica za 2019. godinu iznosi 3.326,00 kn (kao i u prethodnoj godini).
Dohodovni cenzus (70% od proračunske osnovice) iznosi 2.328,20 kn.
Doplatak za dijete s oštećenjem zdravlja
Za dijete s oštećenjem zdravlja korisniku pripada doplatak za djecu u 25 posto većoj svoti od pripadajuće svote doplatka određene prema utvrđenom dohodovnom cenzusu (374,18 kuna, 311,81 kn ili 249,45 kuna).
Za dijete s težim oštećenjem zdravlja pravo se ostvaruje bez obzira na visinu prihoda koji kućanstvo korisnika ostvaruje, a iznosi 831,50 kunu. Pravo na doplatak za dijete s težim oštećenjem zdravlja korisnici mogu ostvarivati dok postoji teže oštećenje zdravlja.
2. invalidska mirovina
Da bi osiguranik mogao ostvariti pravo na invalidsku mirovinu moraju biti ispunjeni
sljedeći uvjeti:
postojanje djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti
uvjet staža
Postojanje djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti
Djelomični gubitak radne sposobnosti postoji kada kod osiguranika postoji smanjenje radne sposobnosti, a s obzirom na zdravstveno stanje, životnu dob, naobrazbu i sposobnost ne može se profesionalnom rehabilitacijom osposobiti za rad na drugim poslovima, ali može raditi najmanje 70% radnog vremena na prilagođenim poslovima koji odgovaraju njegovim dosadašnjim poslovima, i to iste ili slične razine obrazovanja.
Potpuni gubitak radne sposobnosti postoji kada kod osiguranika nastane trajni gubitak radne sposobnosti bez preostale radne sposobnosti.
Smanjenje radne sposobnosti postoji kada se kod osiguranika, zbog trajnih promjena u zdravstvenom stanju koje se ne mogu otkloniti liječenjem, radna sposobnost smanji za više od polovice u odnosu na zdravog osiguranika iste ili slične razine obrazovanja.
Poslovi prema kojima se ocjenjuje sposobnost za rad obuhvaćaju sve poslove koji odgovaraju njegovim tjelesnim i psihičkim sposobnostima, a smatraju se odgovarajućim njegovim dosadašnjim poslovima.
Uzroci djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti mogu biti bolest, ozljeda izvan rada, ozljeda na radu ili profesionalna bolest.
Uvjet staža
Ako je djelomični ili potpuni gubitak radne sposobnosti nastao zbog bolesti i / ili ozljede izvan rada prije navršenih 65 godina života, pravo na invalidsku mirovinu osiguranik stječe ako mu navršeni mirovinski staž pokriva najmanje jednu trećinu radnog vijeka.
Sustav obrazovanjaPRAVA IZ SUSTAVA OBRAZOVANJA za djecu i mlade s teškoćama u razvoju (nadležni su Centri za socijalnu skrb, Uredi državne uprave u gradu/županiji za poslove obrazovanja) temelje se na:
INTEGRACIJI- PRAVO NA USLUGU POMOĆI PRI UKLJUČIVANJU U PROGRAME ODGOJA I OBRAZOVANJA (vrtić, osnovna i srednja škola)
Pruža se odgajateljima, učiteljima i nastavnicima u predškolskim i školskim ustanovama, a obuhvaća stručnu pomoć pri uključivanju djeteta s teškoćama u razvoju ili mlađe punoljetne osobe s invaliditetom u programe redovitih predškolskih ili školskih ustanova (integracija).
INKLUZIJI- DJECE S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU U REDOVAN SUSTAV ODGOJA I OBRAZOVANJA
Inkluzija je proces učenja i odgajanja djece s posebnim potrebama zajedno s djecom koja nemaju takvih potreba. Tada ta djeca imaju jednake mogućnosti u razvoju svojih tjelesnih, emocionalnih, društvenih i drugih sposobnosti. Inkluzija omogućuje djeci s posebnim potrebama mogućnost za promatranje, imitiranje i doticaje s djecom koja su normalno razvijena.
1. primjereni oblici školovanja
Primjereni program odgoja i obrazovanja je nastavni plan i program i/ili kurikulum koji omogućava odgojno-obrazovno napredovanje učenika poštujući specifičnosti njegove utvrđene teškoće, specifičnosti njegova funkcioniranja i njegove odgojno-obrazovne potrebe.
Primjereni programi odgoja i obrazovanja učenika su:
redoviti program uz individualizirane postupke,
redoviti program uz prilagodbu sadržaja i individualizirane postupke,
posebni program uz individualizirane postupke,
posebni programi za stjecanje kompetencija u aktivnostima svakodnevnoga života i rada uz individualizirane postupke.
Primjereni programi odgoja i obrazovanja ostvaruju se u:
redovitome razrednom odjelu,
dijelom u redovitome, a dijelom u posebnome razrednom odjelu,
posebnome razrednom odjelu,
odgojno-obrazovnoj skupini
Dodatni odgojno-obrazovni i rehabilitacijski programi koji se određuju kao dio primjerenoga programa odgoja i obrazovanja učenika su:
program edukacijsko-rehabilitacijskih postupaka,
program produženoga stručnog postupka,
rehabilitacijski programi
2. privremeni oblici školovanja (kod kuće, u zdravstvenoj ustanovi, na daljinu)
Program nastave u kući izvodi se sukladno nastavnom planu Ministarstva u 50% trajanju tjedne satnice programa u koji je učenik uključen.
Zahtjev s obrazloženjem za provedbu nastave u kući roditelj/skrbnik podnosi školi ili predlaže škola u roku od 7 dana od utvrđene potrebe za ovim oblikom školovanja od nadležnoga školskog liječnika.
Škola zahtjev podnosi Ministarstvu obrazovanja i športa i uz njega prilaže:
suglasnost ili zahtjev roditelja/skrbnika s provedbom nastave u kući
mišljenje nadležnoga školskog liječnika o potrebi provedbe nastave u kući
rješenje o primjerenome programu obrazovanja učenika ako učenik ima određen takav program
strukovna škola dostavlja i program nadoknade propisanih vježbi koje su sastavni dio strukovnih nastavnih predmeta te program nadoknade praktične nastave, koje izrađuje u suradnji sa školskim liječnikom te po potrebi sa stručnim timom
Nastava u zdravstvenoj ustanovi organizira se za učenike sa zdravstvenim teškoćama koji se nalaze na stacionarnom liječenju ili na liječenju u dnevnoj bolnici.
Škola koja provodi nastavu u zdravstvenoj ustanovi i škola u koju je taj učenik upisan dužne su surađivati u interesu učenika.
Nastava na daljinu je oblik nastave u kući ili nastave u zdravstvenoj ustanovi kojim se učeniku omogućava praćenje nastave uz pomoć telekonferencije ili videokonferencije.
3. asistent u nastavi i druge prilagodbe u školi
Korisnici usluge su djeca s teškoćama u razvoju (učenici s tjelesnih, mentalnih, intelektualnih,
osjetilnih i/ili neuroloških oštećenja i funkcija, odnosno s teškoćama u svladavanju nastavnih
sadržaja (učenju) ili teškoća prilagodbe školskim zadacima i aktivnostima), a koja su polaznici
redovnih dječjih vrtića te redovnih osnovnih i srednjih škola.
Navedena usluga osigurava se u svrhu integracije djece s teškoćama u razvoju u redovne odgojno-obrazovne ustanove u sredinama u kojima djeca žive, a u cilju sprječavanja njihove institucionalizacije za vrijeme školovanja.
Usluge koje pružaju asistenti u nastavi su individualizirane sukladno zahtjevima i potrebama učenika s teškoćama, a u svrhu njihove potpune uključenosti i socijalizacije.
4. posebni kriteriji za upis u srednju školu (za učenike s teškoćama u razvoju)
Dodatne bodove za upis u srednju školu propisuje ‘Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole’ koji se donosi za svaku novu školsku godinu
posebni kriteriji za upis na fakultet
Pravo prednosti mogu ostvariti kandidati za upis na fakultet ako imaju 60% ili veće tjelesno oštećenje (invaliditet), uz uvjet da polože sve ispite državne mature koji su obvezan uvjet za upis na pojedine studijske programe, prijeđu bodovni prag tamo gdje je postavljen te, tamo gdje je to potrebno, zadovolje preduvjet i polože dodatne provjere posebnih znanja, vještina i sposobnosti koje propisuje visoko učilište.
Kandidati s invaliditetom imaju pravo na prilagodbu ispitne tehnologije na ispitima državne mature (primjerice, produljeno vrijeme pisanja ispita, uvećani tisak, pravo na osobnog pomagača i sl.).
Za ostvarivanje prava potrebno se obratiti Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja (www.ncvvo.hr).
Ukoliko postoji potreba, kandidati se mogu javiti i Uredu za studente s invaliditetom gdje će dobiti potrebne informacije i podršku u prijavi ispita državne mature (www.ssc.uniri.hr/hr/ured-za-studente-s-invaliditetom)
PRAVA IZ POREZNOG SUSTAVA (porezne olakšice, povećanje osobnog odbitka, smanjena stopa poreza na medicinska pomagala)
neoporezivi darovani primici za zdravstvene potrebe – to su: operativni zahvati, liječenja te nabava lijekova i ortopedskih pomagala, i slično, ali samo ako navedene usluge ili dobra nisu plaćeni osnovnim, dopunskim, dodatnim i privatnim zdravstvenim osiguranjem, niti na teret sredstava fizičke osobe
potpore zbog zbrinjavanja ratnih vojnih invalida oslobođene od plaćanja poreza – tu se ubrajaju još i potpore zbog zbrinjavanja ratnih invalida i članova obitelji smrtno stradalih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, te primici osoba s invaliditetom (operativni zahvati, liječenja te nabava lijekova i ortopedskih pomagala itd.), osim plaća i mirovina
neoporezivi dio dohotka (osobni odbitak) – osobni odbitak može se uvećati za:
– 0,4 osnovnog odbitka za svakog uzdržavanog člana uže obitelji i svako dijete, ako su osobe s invaliditetom
– 1,5 osnovnoga osobnog odbitka za svakog uzdržavanog člana uže obitelji i svako dijete, ako su osobe kojima je rješenjem, na temelju posebnih propisa, utvrđena invalidnost po jednoj osnovi 100 % i/ili koji radi invalidnosti imaju, na temelju posebnih propisa, pravo na doplatak za pomoć i njegu.
poticaji za zapošljavanje osoba s invaliditetom – obveznicima poreza na dohodak koji obavljaju samostalne djelatnosti dohodak se u poreznom razdoblju može dodatno umanjiti za iznos isplaćenih plaća i uplaćenih doprinosa na plaću novim radnicima. Porezni obveznik može pravo na umanjenje dohotka za isplaćene plaće i doprinose na plaću novih radnika koristiti godinu dana od dana njihovog zaposlenja, a iznimno pravo na umanjenje dohotka za isplaćene plaće i doprinose na plaću novih radnika – osoba s invaliditetom može koristiti tri godine računajući od dana njihova zaposlenja.
Prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost (PDV) olakšice se odnose na:
medicinsku opremu, pomagala i druge sprave po stopi pet posto – PDV se obračunava i plaća po sniženoj stopi od 5 % na medicinsku opremu, pomagala i druge sprave koje se koriste za ublažavanje liječenja invalidnosti isključivo za osobnu uporabu invalida, propisane Pravilnikom o ortopedskim i drugim pomagalima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. (http://www.hzzo.hr/zdravstveni-sustav-rh/medicinski-proizvodi)
PRAVA IZ SUSTAVA PROMETA (znak pristupačnosti, oslobođenje plaćanja cestarine)
ZNAK PRISTUPAČNOSTI
Pravo na znak pristupačnosti ima osoba sa 80% ili više tjelesnog oštećenja, odnosno osobe koje imaju oštećenja donjih ekstremiteta 60% ili više.
Znak pristupačnosti izdaje ured državne uprave u županiji nadležan za promet, odnosno upravno tijelo Grada Zagreba nadležno za promet.
Osoba s invaliditetom podnosi zahtjev za izdavanje znaka pristupačnosti nadležnom tijelu.
Uz zahtjev prilaže:
nalaz i mišljenje ovlaštenog vještaka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje
dvije fotografije
presliku osobne iskaznice
biljeg u iznosu od 70,00 kn
PRAVO NA OSLOBOĐENJE OD PLAĆANJA GODIŠNJE NAKNADE ZA UPORABU JAVNIH CESTA
Prema Zakonu o cestama, propisano je da osobe s 80% ili više postotaka tjelesnog oštećenja, odnosno osobe kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje koje ima za posljedicu nesposobnost donjih ekstremiteta 60% ili više postotaka, ne plaćaju godišnju naknadu za uporabu javnih cesta za jedan osobni automobil koji imaju u svom vlasništvu (ili koji koriste temeljem ugovora o leasingu).
Pravo na oslobađanje plaćanja godišnje naknade za uporabu javnih cesta i cestarine osobe s invaliditetom ostvaruju na temelju rješenja koje, na zahtjev stranke donosi Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture.
Osobe kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje koje ima za posljedicu nesposobnost donjih ekstremiteta 80% ili više postotaka te osobe kojima je utvrđeno tjelesno oštećenje osjetila vida od 100%, ne plaćaju cestarinu za jedan osobni automobil koji imaju u svom vlasništvu, odnosno koji koriste temeljem ugovora o leasingu.
Zahtjevima se prilaže:
• preslika prometne dozvole (iznimno, ako je zahtjev podnesen prije registracije, podnositelj zahtjeva prilaže dokaz o vlasništvu osobnog automobila (npr. račun o kupljenom vozilu, kupoprodajni ugovor ili ugovor o darovanju koji mora biti na ime podnositelja zahtjeva),
• preslika rješenja Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje
• 70,00 kuna upravne pristojbe koje treba nalijepiti na zahtjev.
NAPOMENA: Ukoliko se iz zahtjevu priloženog rješenja ne može nedvojbeno utvrditi da se radi o tjelesnom oštećenju na temelju kojega se ostvaruje određeno pravo (najčešće je to slučaj kod zahtjeva za oslobađanje od plaćanja cestarina kada iz priložene dokumentacije nije razvidno koliki se dio tjelesnog oštećenja odnosi na nesposobnost donjih ekstremiteta) podnositelj će zahtjevu još priložiti:
• nalaz i mišljenje ovlaštenog vještaka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje
Zahtjev s priloženom dokumentacijom podnosi se osobno ili preporučenom poštom na adresu: Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture, Prisavlje 14, 10 000 Zagreb
Pravo na oslobađanje plaćanja cestarine za uporabu autocesta i objekata s naplatom ostvaruje se samo uz predočenje smart kartice (koju, na zahtjev osobe s invaliditetom, a temeljem rješenja Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture, izdaju Hrvatske autoceste d.o.o.) i to isključivo kada osoba s invaliditetom upravlja ili je putnik u osobnom automobilu koji ima u vlasništvu ili ga koristi temeljem ugovora o leasingu.
Zahtjev za izdavanje smart kartice podnosi se osobno ili poštom na adresu: Hrvatske autoceste d.o.o., Jadranska avenija 6, 10250 Lučko.
Dodatne informacije mogu se zatražiti na brojevima telefona: (01)6504 812, (01)6504813 ili na besplatnom info telefonu 0800 0422.
Uz zahtjev potrebno je priložiti presliku rješenja Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture, presliku osobne iskaznice i fotografiju dimenzije 2,5 x 3 cm.
Nuspojava je svaka štetna i neželjena reakcija na lijek. To uključuje nuspojave koje nastaju uz primjenu lijeka unutar odobrenih uvjeta, nuspojave koje nastaju uz primjenu lijeka izvan odobrenih uvjeta (uključujući predoziranje, primjenu izvan odobrene indikacije (”off-label”), pogrešnu primjenu, zloporabu i medikacijske pogreške) te nuspojave koje nastaju zbog profesionalne izloženosti...
Prijava nuspojave